Zakładanie nowej rolki na dyspenser do taśmy pakowej nie jest skomplikowane, choć za pierwszym razem może nastręczyć pewnych trudności. Poniżej znajdziesz wskazówki jak to zrobić.
Spis treści
Dyspenser - narzędzie niezbędne przy pakowaniu przesyłek
Oklejenie taśmą pakową nawet jednej paczki o średniej wielkości, bez użycia odpowiedniego narzędzia, jest żmudną i długotrwałą czynnością. A co dopiero, kiedy codziennie konieczne jest zaklejenie dziesiątek lub setek paczek o dużych gabarytach - tak, jak to dzieje się w wielu przedsiębiorstwach? Jak wyglądałoby wykonywanie tego zadania jedynie przy użyciu rolki z taśmą i nożyczek? Łatwo to sobie wyobrazić: przez ślimacze tempo pakowania towaru wydajność firmy byłaby opłakana, a odbiorca zmuszony do czekania na wysyłkę tygodniami lub nawet miesiącami. Jednym słowem - w ten sposób nie da się prowadzić biznesu związanego z przesyłkami lub przewożeniem towarów.
Na szczęście z pomocą specjalistycznego dyspensera (nazywanego niekiedy zaklejarką), oklejanie taśmą kartonów klapowych jest bardzo szybkie, nieskomplikowane i wygodne. Wystarczy umieścić rolkę taśmy pakowej w urządzeniu (co, jak się zaraz przekonasz, jest proste i trwa dosłownie chwilę) i można od razu przystąpić do zamykania przesyłki.
Jak jest zbudowany dyspenser do taśmy?
Żeby dobrze zrozumieć, jak prawidłowo założyć taśmę pakową na dyspenser, musisz najpierw dowiedzieć się nieco o jego budowie. Narzędzie to nie jest skomplikowane. Najważniejsze elementy dyspensera to:
- rączka, którą trzymamy urządzenie podczas zaklejania kartonu
- podajnik taśmy - najczęściej jest to element obrotowy, mający kształt okrągły lub zbliżony do trójkątnego (z trzema krótkimi, szerokimi ramionami). Znajduje się powyżej rączki.
- wałek, po którym, w miarę rozwijania, będzie przesuwać się pasek taśmy
- dociskacz - niewielka metalowa blaszka służąca do przytrzymywania taśmy blisko wałka
- ząbkowane ostrze - mające za zadanie przecinanie taśmy w odpowiednim miejscu, po zakończeniu zaklejania.
Jak założyć taśmę na dyspenser?
Po pierwszym wykonaniu tej czynności według naszych wskazówek będziesz już dokładnie wiedział, jak to robić przy kolejnych okazjach. Poniżej przedstawiamy instrukcję tłumaczącą krok po kroku jak prawidłowo nałożyć taśmę na urządzenie.
- odklejamy końcówkę taśmy i mocno pociągamy, tak żeby odklejony pasek rozwinął się do długości ok. 15 cm.
- Trzymając lewą ręką wolny pasek taśmy (lepką stroną w kierunku rączki), prawą zakładamy szpulę na podajnik i dociskamy ją, aż rolka wejdzie na podajnik całą swoją szerokością
- prawą ręką odginamy dociskacz i wkładamy wolny pasek taśmy pomiędzy niego a wałek
- Pociągamy pasek po wałku do góry, żeby taśma jeszcze bardziej rozwinęła się z rolki
- puszczamy dociskacz - teraz będzie przytrzymywał taśmę blisko walca
- pociągamy taśmę, żeby rozwinąć ją jeszcze trochę mocniej (aż do krawędzi ostrza)
- opierając taśmę o brzeg ostrza pociągamy ją tak, aby odciąć wystającą, zbyt długą końcówkę
Tym sposobem rolka taśmy szybko i sprawnie i w prawidłowy sposób została założona na urządzenie i dyspenser jest już gotowy do użycia.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Istnieje wiele typów i modeli dyspenserów do taśmy pakowej, a każdy z nich może się nieco różnić od pozostałych pod względem budowy. Na przykład zamiast obrotowego podajnika, urządzenie może być wyposażone w metalowy drążek, który za pomocą przymocowanej do niego sprężyny utrzymuje rolkę w dyspenserze i dociska taśmę do wałka. Wszystkie tego typu urządzenia działają jednak na podobnej zasadzie, zatem jeśli już raz opanujesz metodę prawidłowego zakładania taśmy, nie powinieneś mieć z tym większych problemów w przyszłości, niezależnie od tego, z jakim rodzajem dyspensera będziesz mieć do czynienia.
Tuleja rolki powszechnie używanych taśm pakowych ma średnicę trzech cali (7,62 cm) i do takiego rozmiaru rolek jest dostosowana większość dyspenserów.