Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!

Właściwości i zastosowanie pianki polietylenowej

Właściwości i zastosowanie pianki polietylenowej

Pianka polietylenowa (w skrócie PE) jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu w wielu różnych branżach. Powstaje podczas spieniania polietylenu. W efekcie tego procesu otrzymuje się elastyczne i bardzo wytrzymałe tworzywo. Może występować w postaci długiego arkusza nawijanego na rolkę lub grubszych płyt.

Pianka polietylenowa - co to jest?

Prawie każdy z nas miał kiedyś do czynienia z cienką i miękką - najczęściej białą - pianką PE z rolki, ponieważ ten materiał jest powszechnie stosowany podczas pakowania przesyłek. Pianki tego typu występują jednak w bardzo wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. W sprzedaży dostępne są rolki pianki polietylenowej o różnej długości (np. 250 m, 175 m lub 400 m), szerokości (może mieć przykładowo 1,25 m lub 1,5 m) i grubości (między innymi 0,8 mm, 3 mm, a nawet 10 mm i więcej).

Pianka polietylenowa - właściwości 

Pianka PE posiada wiele cech predysponujących ją do zastosowania w różnych gałęziach gospodarki. Najczęściej jednak przeciętny człowiek kojarzy ją głównie jako piankę do pakowania. I nie bez powodu - liczne właściwości mechaniczne oraz fizykochemiczne tego tworzywa sprawiają, że jest idealne do ochrony przesyłek przed wieloma szkodliwymi czynnikami, takimi jak:

  • uszkodzenia mechaniczne - pianka polietylenowa jest trwała, bardzo wytrzymała i wysoce odporna na ścieranie oraz rozdzieranie. Dlatego stanowi bardzo solidne zabezpieczenie przesyłki przed wstrząsami, zabrudzeniami, a także obiciem, zarysowaniem, czy innego rodzaju uszkodzeniami 
  • wilgoć - pianki PE nie przepuszczają wody, dzięki czemu zapewniają skuteczną ochronę przed zawilgoceniem zawartości paczki
  • gorąco i zimno - pianka tego typu jest odporna na temperatury w zakresie od -40°C do +90°C. Dzięki tej właściwości, a także opisanej powyżej nieprzepuszczalności wody, pianka zapewnia skuteczne zabezpieczenie towaru przed niekorzystnym wpływem różnych czynników atmosferycznych.

Ponadto materiał ten jest bardzo lekki i elastyczny, co ułatwia jego wykorzystanie w codziennej pracy. Warto również zaznaczyć, że pianka polietylenowa jest niepalna, a poza tym w całości podlega recyklingowi.

Zastosowanie pianki polietylenowej

Polietylen zastosowanie ma niezwykle wszechstronne między innymi w takich branżach jak budownictwo (np. jako materiał do izolacji termiczno-akustycznej), produkcja (przykładowo wytwarzanie mat do ćwiczeń sportowych), przemysł tekstylny, chemiczny czy elektrotechniczny oraz oczywiście wspomniana wcześniej branża opakowaniowa. 

W tej ostatniej pianka również posiada wiele funkcji. Jest niezawodna podczas pakowania do wysyłki sprzętu elektronicznego. To rodzaj urządzeń wyjątkowo wrażliwy na szkodliwe czynniki wypunktowane powyżej. Po dokładnym, kilkukrotnym owinięciu sprzętu RTV lub AGD pianką PE, zostaje on skutecznie odizolowany od środowiska zewnętrznego, zamortyzowany i zabezpieczony przed uszkodzeniami, wilgocią i wysoką oraz niską temperaturą.

Pianka polietylenowa sprawdza się również podczas pakowania do kartonów przedmiotów szczególnie kruchych - na przykład szklanych. Oczywiście pianką PE można chronić nie tylko wymienione, wyjątkowo delikatne przedmioty - każdy towar zyska dzięki niej doskonałe zabezpieczenie, którego nie zagwarantują innego rodzaju materiały. Dzięki swojej formie - dużych rozwijanych z rolki arkuszy - świetnie nadaje się do ochrony zarówno wielkogabarytowych, jak i małych obiektów. W tym ostatnim przypadku, przed zabezpieczeniem towaru piankę można bardzo łatwo przyciąć nożyczkami do pożądanych rozmiarów. Istnieją także gotowe opakowania piankowe w formie kopert lub woreczków, które znakomicie nadają się do pakowania drobnej elektroniki np. telefonów komórkowych czy smartwatchy. 

Gdzie kupić piankę polietylenową? 

Pianka znajduje także zastosowanie jako wypełniacz do paczek - sprawdza się tutaj równie dobrze, jak popularna folia bąbelkowa czy plastikowe poduszki z powietrzem.

Przekładki z pianki polietylenowej stosuje się też do oddzielania od siebie poszczególnych elementów jednej przesyłki wewnątrz opakowania, tak aby zapobiec ich wzajemnemu uszkadzaniu się w czasie transportu.

Z pianki PE w postaci płyt wytwarza się także specjalne narożniki zabezpieczające towar podczas przenoszenia i przewożenia oraz wypełnienia opakowań. Są one odpowiednio wyprofilowane - dostosowane do kształtu zawartości w taki sposób, żeby pianka „obejmowała” ją szczelnie i tym samym unieruchamiała podczas przenoszenia czy przewożenia. Profilowane płyty z pianki polietylenowej sprawdzają się jako zabezpieczenie podczas transportu dużo lepiej niż nadal często stosowany styropian.

Ile kosztuje pianka polietylenowa?

Cena pianki PE zależy od postaci, w jakiej ją kupujemy (np. w arkuszu rozwijanym z rolki, jako gotowe woreczki czy w formie płyt), a także jej długości, szerokości i grubości. Im większa powierzchnia i długość pianki, tym wyższa cena. 

W sklepie folie-stretch24.pl oferujemy pianki polietylenowe w atrakcyjnych cenach - na przykład rolka z arkuszem pianki o grubości 3 mm, szerokości 1,25 m i długości 175 m kosztuje u nas jedynie 209,87 zł brutto. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Firma „MEGAN” działa na rynku opakowań foliowych od 2005r. Jej siedziba mieści się w Lesznie w województwie wielkopolskim, swoją działalność prowadzimy na terenie całego kraju. Działalność firmy obejmuje dystrybucję folii stretch ręcznej, maszynowej, JUMBO, taśm pakowych, taśm spinających PP, a także opakowań foliowych takich jak worki strunowe, worki i reklamówki z folii HDPE i LDPE. Oferowane przez nas wyroby posiadają wysoką jakość oraz atrakcyjne ceny.

Zapewniamy profesjonalną obsługę klientów. Zamówienia są przyjmowane telefonicznie lub e-mailem. Dostawa towaru odbywa się za pomocą własnych środków transportu lub poprzez firmy spedycyjne, co pozwala szybko i sprawnie dostarczyć towar do klientów. Naszymi odbiorcami są fabryki, hurtownie, sklepy, piekarnie, stolarnie oraz firmy gastronomiczne. Strategią firmy „MEGAN” jest poszerzanie oferty handlowej oraz podnoszenie komfortu dokonywania zakupów. Staramy się dbać o stałych klientów i zdobywać coraz szersze grono nowych odbiorców.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl