Poniżej przedstawiamy dokładne wskazówki jak zapakować szkło do wysyłki, aby maksymalnie zabezpieczyć je przed uszkodzeniem podczas transportu.
Spis treści
Zabezpieczanie przedmiotów szklanych wewnątrz pudełka
Na samym początku każdą z pakowanych przez nas szklanych rzeczy należy osobno dokładnie owinąć papierem lub folią bąbelkową. Dobrze jest również wyłożyć nią dno kartonu dla dodatkowej ochrony. Następnie umieszczamy owinięte przedmioty w środku pudła. Stosując się do tych wskazówek zapobiegniemy obijaniu się szklanych elementów o siebie nawzajem i o opakowanie w czasie przewozu.
Należy pamiętać, żeby do pakowania szklanych przedmiotów nigdy nie używać kartonów zużytych lub uszkodzonych, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko, że nie ochronią one prawidłowo delikatnej zawartości. Należy także wybrać pudełko o odpowiednim rozmiarze - nie za duże, żeby zminimalizować przemieszczanie się przedmiotów wewnątrz opakowania, a jednocześnie nie za małe, żeby zawartość nie dotykała bezpośrednio ścian pudełka. Musimy mieć na uwadze to, że przedmioty zawinięte w materiał ochronny oraz unieruchomione wypełniaczami będą zajmować znacznie więcej miejsca niż przed zabezpieczeniem.
Jak wybrać karton?
Powinniśmy użyć pudła z grubego twardego kartonu, najlepiej pięciowarstwowego, który jest najbardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Szklane rzeczy, które będziemy wysyłać, trzeba umieścić w pudełku w pewnej odległości od siebie. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie w specjalnych styropianowych narożników i przegródek, które pomogą nam jeszcze lepiej odseparować szklane przedmioty od siebie i od zewnętrznego opakowania.
W dalszej kolejności wkładamy do paczki wypełniacze, tak żeby dokładnie zapełniły przestrzenie pomiędzy poszczególnymi przedmiotami i między zawartością a pudełkiem. Do tego celu można użyć jednego z wielu dostępnych rozwiązań, na przykład papieru, wiórek papierowych, chrupek piankowych, skropaku, folii bąbelkowej czy plastikowych poduszek z powietrzem. Wypełniacze są absolutnie niezbędne przy pakowaniu szkła, ponieważ stabilizują zawartość, która nie będzie przemieszczać się wewnątrz paczki, a także amortyzują ją i chronią przed wstrząsami. Obie te funkcje są kluczowe dla ochrony znajdujących się w paczce kruchych przedmiotów przed uszkodzeniem w czasie transportu.
Pakowanie podwójne
Bardzo dobrym pomysłem na to, jak jeszcze solidniej zapakować szkło do wysyłki, jest zastosowanie metody tzw. pakowania podwójnego. Zdecydowanie rekomendujemy ją jako najpewniejsze zabezpieczenie zawartości przesyłki. Na czym polega?
Aby zapewnić dodatkową ochronę delikatnych przedmiotów wykonanych ze szkła, zwłaszcza tych drobnych, umieszcza się przeznaczone do wysyłania rzeczy najpierw w mniejszym pudełku, zabezpieczając je według opisu znajdującego się powyżej, i dokładnie zakleja karton. Można również owinąć go z zewnątrz folią bąbelkową. Następnie wkłada się tak przygotowany pakunek do kolejnego, większego kartonu. Przestrzeń pomiędzy paczką wewnętrzną a zewnętrznym pudłem należy koniecznie dokładnie zabezpieczyć umieszczając w niej odpowiednią ilość wypełniaczy. Na koniec zewnętrzny karton zaklejamy i owijamy folią według poniższych wskazówek. Dzięki podwójnemu pakowaniu znacznie zwiększamy liczbę warstw chroniących szklane przedmioty przed potłuczeniem.
Zabezpieczenie przesyłki od zewnątrz
Po upewnieniu się, że przedmioty wewnątrz paczki są prawidłowo zapakowane i nie przesuwają się podczas poruszania pudełkiem, należy zamknąć klapy kartonu i zakleić go bardzo dokładnie specjalną szeroką taśmą pakową. Jest ona bardzo wytrzymała i posiada wyjątkowo mocny klej, dzięki czemu doskonale zabezpiecza paczkę przed otwarciem się w czasie przewozu. Podczas zaklejania zalecamy wykorzystanie trzech warstw taśmy - dla maksymalnego bezpieczeństwa. Zdecydowanie warto zabezpieczyć taśmą również brzegi i rogi pudełka - te miejsca są szczególnie narażone na uszkodzenia podczas transportu.
Następnie można całe pudło z zewnątrz owinąć folią bąbelkową - jak widać przy pakowaniu delikatnych przedmiotów taka folia przydaje się na wielu różnych etapach pakowania.
Postaw na wysokiej jakości folię
Kolejnym zabezpieczeniem jest folia stretch. - rozciągliwa i wytrzymała - chroni paczkę przed uszkodzeniem mechanicznym, zabrudzeniem oraz działaniem warunków atmosferycznych - na przykład przed wilgocią, czy słońcem. Jeżeli mamy wiele paczek do wysłania pod jeden adres, bardzo dobrym pomysłem jest owinięcie wszystkich pudeł razem - ten zabieg dodatkowo ustabilizuje przesyłkę, zapobiegając jej przesuwaniu się i obijaniu podczas transportu.
Na koniec bardzo ważne jest, żeby oznakować paczki z zewnątrz odpowiednimi etykietami. Do tego celu używamy specjalnych naklejek z napisami OSTROŻNIE, UWAGA SZKŁO, NIE RZUCAĆ - FRAGILE, GÓRA, czy DÓŁ. Etykiety te stanowią dla kuriera informację, że przesyłka zawiera delikatne rzeczy szklane, z którymi podczas transportu należy się obchodzić ze szczególną ostrożnością i wskazuje, w jakiej pozycji powinna znaleźć się paczka w czasie przewozu.
Teraz paczka jest już gotowa do drogi, zabezpieczona tak, aby wysyłane przez nas szklane przedmioty dotarły do adresata w nienaruszonym stanie. Po pieczołowitym zapakowaniu przesyłki zgodnie z powyższymi instrukcjami możemy być pewni, że ryzyko jej uszkodzenia podczas transportu zostało zminimalizowane najbardziej jak tylko było to możliwe.