Spis treści
Paletę z towarem zawsze należy dobrze zabezpieczyć, a proces ten rozpoczyna się już w magazynie. To tu dokładane są wszelkie starania, aby transport przebiegł nie tylko sprawnie, ale także bezpiecznie. Kto zajmuje się zabezpieczeniem towaru w transporcie? Jakie są rodzaje palet? Czym najlepiej zabezpieczyć towar na paletach? Zapraszamy do lektury!
Paleta z towarem – kto odpowiada za jej zabezpieczenie?
Nieodpowiednie przygotowanie palety do transportu może spowodować uszkodzenie przewożonego towaru. Co więcej, jeżeli przyczyną usterki w trakcie transportu palety będzie np. niedbałe ułożenie artykułów na palecie, to otrzymanie odszkodowania za utracony towar może okazać się niezwykle trudne. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, warto wiedzieć na początek, kto tak naprawdę odpowiada za zabezpieczenie towaru w transporcie.
Zgodnie z art. 43 ustawy prawa przewozowego - ładunek jest odpowiedzialnością nadawcy. Organizacja transportu musi być dokonana zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a sam ładunek nie tylko nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa, ale także przy zabezpieczeniu uwzględniona powinna być dopuszczalna masa pojazdu oraz nacisk osi.
Palety – rodzaje oraz zastosowanie
Na samym początku nadawca powinien wybrać rodzaj palety (pod kątem typu przesyłki oraz środka transportu), a także dobrze sprawdzić jej stan techniczny. Nie należy sięgać po palety pęknięte, złamane czy wyeksploatowane. Dodatkowo przy paletach drewnianych warto także się upewnić, że nie rozpoczął się w nich proces gnicia.
Co do rodzaju transportu, do samochodowego najlepiej sprawdzą się palety drewniane. W przypadku transportu lotniczego warto wybrać palety z tektury falistej, natomiast przy transporcie morskim – palety metalowe. Palety można podzielić nie tylko ze względu na rodzaj użytego tworzywa (drewniane, plastikowe, metalowe), ale także jej wielkości.
Do najpopularniejszych rozmiarów należą: palety euro (tzw. europalety) o wymiarach 1200x800 mm, palety angielskie o wymiarach 1200x1000 mm oraz palety niestandardowe, wykorzystywane przy niewymiarowych produktach. Co do sposobu użytkowania, to palety można podzielić na palety jednorazowe oraz wielorazowe (palety wymienne).
Transport paletowy – sposoby ułożenia towaru na palecie
Jeżeli nadawca wybrał już odpowiedni rodzaj palety, idealnie dopasowany do rodzaju transportu, musi zwrócić uwagę na właściwe ułożenie oraz zabezpieczenie towaru. Zamocowanie ładunku na palecie nie jest skomplikowanym procesem, jednak bardzo często popełniany jest w jego trakcie kardynalny błąd, czyli niestabilne rozstawienie ładunku. W jaki sposób zabezpieczyć towar na paletach? Czas poznać najlepsze sposoby ułożenia towaru na palecie.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby ciężar był rozłożony równomiernie, a przesyłki ułożone jedna na drugiej - cięższe na spodzie palety, a żadna z przesyłek nie powinna wystawać poza jej obręb. Wszystko to sprawia, że powstała konstrukcja do transportu paletowego będzie stabilna, a dodatkowo dużo łatwiej będzie ją zabezpieczyć np. taśmami do spinania czy folią. Całość nie może przekraczać 180 cm wysokości (łącznie z paletą), a największą stabilność całego ładunku jest możliwa wówczas, gdy środek ciężkości przesyłek jest tożsamy ze środkiem ciężkości palety.
Towar na paletach – skuteczne zabezpieczenie w transporcie
Jeżeli towar znajduje się na palecie, czas przystąpić do jego zabezpieczenia np. poprzez owinięcie. Folie stretch, bąbelkowe oraz różnego rodzaju taśmy stalowe czy pakowe wciąż uważane są za dobre rozwiązania, jednak coraz większą popularnością cieszą się taśmy spinające.
Wielu nadawców zaczyna dostrzegać ich nieocenione zalety. Doskonale sprawdzą się w tym miejscu przede wszystkim taśmy polipropylenowe (PP) lub poliestrowe. To, po które sięgnąć, jest zależne głównie od rodzaju zabezpieczanego towaru na paletach. Świetnym wyborem w przypadku towarów o różnych gabarytach i ciężarach będzie wykorzystanie taśmy poliestrowej PET, która wyróżnia się wysoką sprężystością i wytrzymałością, a przy tym jest bardzo rozciągliwa. Co więcej, jej wykorzystanie pozwala przeciwdziałać ewentualnym uderzeniom lub odchyleniom. Tym samym prawdopodobieństwo dotarcia palety w docelowe miejsce w nienaruszonej formie znacznie wzrasta.
Paleta z towarem – dopełnij formalności
Jeżeli nadawca ma już skutecznie zabezpieczony towar na paletach, czas przystąpić do ostatniego punktu, czyli nadania przesyłki. Zrealizowanie transportu nie jest możliwe bez umieszczenia w widocznym miejscu listu przewozowego ze wszystkimi informacjami na temat sposobu przewożenia i obchodzenia się z ładunkiem. W przypadku przesyłek ADR nie można zapomnieć o ich odpowiednim oznaczeniu.
Na koniec warto podkreślić, że nawet najbardziej efektywne zabezpieczenie towaru w transporcie nie zlikwiduje możliwości uszkodzenia palety i ładunku, jednak znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo. Organizacja bezpiecznego transportu paletowego to podstawa.
Czy towar może wystawać poza paletę?
Towar transportowany na palecie nie może wystawać poza jej obrys.
Istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na to, ile miejsca na palecie zajmie przedmiot. Na przykład waga produktu będzie się różnić w zależności od tego, czy jest on stały, czy płynny. Istnieje również rozmiar produktu, który może być mniejszy niż oczekiwano i zajmować więcej miejsca niż oczekiwano.
Przedmioty takie jak duże plastikowe butelki lub puszki będą również wymagać dodatkowych materiałów do pakowania poza kartonem i folią bąbelkową, aby wypełnić wszelkie luki i zapobiec ich przesuwaniu się podczas przenoszenia palet.