Spis treści
Folia bąbelkowa to produkt, który z pewnością jest znany każdemu. Pomimo tego, że jest ona wykorzystywana w codziennym życiu, niewiele osób wie, jak powstaje, jakie ma właściwości i zastosowanie. Produkt ten określany jest również jako folia pęcherzykowa. Jej początek sięga połowy dwudziestego wieku. Folia bąbelkowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach.
Co to jest folia bąbelkowa?
Jest to produkt wykonany z plastikowego materiału, który charakteryzuje się wysoką sprężystością i rozmieszczeniem pęcherzyków powietrza na całej jego powierzchni, w regularnych odstępach. To właśnie dzięki nim folia ta określana jest jako folia bąbelkowa lub folia pęcherzykowa. Folia bąbelkowa jest elastycznym arkuszem plastiku, na którego powierzchni znajdują się pęcherzyki wypełnione powietrzem, jest to produkt idealny do pakowania oraz zabezpieczania delikatnych towarów, takich jak szkło, ceramika i tym podobne. Dzięki swoim właściwościom folia bąbelkowa to doskonały sposób na zabezpieczenie zawartości paczki przed wstrząsami i zapobieganie pęknięciom i rozbiciu. Głównymi cechami folii bąbelkowej jest brak zapachu, ekologiczność, odporność na szkodliwe działanie pyłu, wody i pary.
Folia bąbelkowa niezbędna w codziennym użytkowaniu
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii jednak największą popularnością cieszy się standardowa folia bąbelkowa przeźroczysta. Materiał, z którego wykonany jest ten produkt, wyróżnia się miękkością i elastycznością, dzięki czemu można go w łatwy sposób dopasować do kształtu danego przedmiotu i odpowiednio go zabezpieczyć, niezależnie od jego rozmiaru. Obecnie folia bąbelkowa jest produktem powszechnie dostępnym w sprzedaży, przyjmuje wiele form m.in. kopert, rolek, a także woreczków bąbelkowych. Znajduje ona zastosowanie w firmach kurierskich i przewozowych, gdyż wykorzystuje się ją podczas przygotowywania palet do transportu w celu zabezpieczenia ich zawartości. Folia bąbelkowa jest również przyjazna dla środowiska, ponieważ do jej wytwarzania wykorzystuje się surowce pozyskane z recyklingu. Produkuje się różne rodzaje folii bąbelkowej mającej wszechstronne zastosowanie. Każdy z tych produktów dostępny jest dla klientów w postaci rolki o różnych wymiarach. Podczas produkcji można uzyskać zróżnicowane parametry bąbelków, których zadaniem jest amortyzacja wstrząsów. Folia może mieć jedną lub kilka warstw. W przypadku tego drugiego produktu można uzyskać znacznie lepsze zabezpieczenie przedmiotów. W wyniku produkcji można uzyskać pęcherzyki, których średnica może sięgać nawet do 3 cm. Wielkość średnicy przekłada się na większy poziom amortyzacji podczas transportu danego przedmiotu. Największym zainteresowaniem na rynku cieszy się folia bąbelkowa mająca pęcherzyki powietrza o średnicy 1 cm.
Jak powstaje folia bąbelkowa?
Folia bąbelkowa produkowana jest z folii polietylenowej. Warto zaznaczyć, że surowiec ten jest całkowicie bezpieczny, gdyż pozbawiony jest substancji, które są szkodliwe dla życia i zdrowia ludzi. Folia może być w całości poddana recyklingowi. Cechą charakterystyczną tego produktu jest jego wodoszczelność oraz odpowiednie zabezpieczenie wielu przedmiotów, gdyż folia ta nie przepuszcza kurzu, pyłu oraz wilgoci. Dzięki pęcherzykom powietrza folia ma właściwości termoizolacyjne, co sprawia, że podczas transportu dany towar nie jest narażony na gwałtowne zmiany temperatury. Proces produkcji folii pęcherzykowej opiera się na wykorzystaniu małych granulek żywicy polietylenowej, wytwarzanej z różnych rodzajów żywicy o odmiennych właściwościach. Niewielkie kuleczki żywicy są umieszczone w długim cylindrze, w którego środku znajduje się śruba. Następnie są one przetapiane w wyniku działania temperatury ponad 450 stopni Celsjusza, dzięki czemu przybierają one postać cienkiej warstwy, która stanowi podstawę do wytworzenia folii bąbelkowej. W wyniku tarcia ruchu śruby znajdującej się w cylindrze dochodzi do wzrostu temperatury i przetopienia żywicy w ciecz. Kolejnym etapem jest wyciśnięcie jej z wcześniej wspomnianego cylindra na dwa ułożone na sobie arkusze czystej folii, do której produkcji użyto tworzywa sztucznego. Następnie materiał bazowy ulega spłaszczeniu do określonej długości i przepuszczony przez rolę mającą wycięte otwory. Dzięki przesuwaniu się folii dochodzi do wdmuchiwania powietrza w małe otwory. Kolejnym etapem jest uszczelnienie powietrza drugą warstwą folii i zatrzymanie go wewnątrz. Zwieńczeniem tego procesu jest przycięcie folii bąbelkowej do odpowiednich rozmiarów i nawinięcie jej na rolkę. Produkcja folii bąbelkowej to skomplikowany proces, który utrudnia porowatość polietylenu, gdyż może ona powodować, że powietrze będzie przedostawać się przez dziurki, co przyczyni się do zmniejszenia właściwości amortyzujących folii. W niektórych przypadkach producenci podczas produkcji stosują dodatkową powłokę mającą na celu uszczelnienie powietrza w pęcherzykach.