Spis treści
Folia bąbelkowa to popularny produkt wykorzystywany do pakowania i zabezpieczania różnorodnych przedmiotów podczas transportu, a także w magazynach i gospodarstwach domowych. Folia ta ma pęcherzyki powietrza, a jej cechą charakterystyczną jest wysoka elastyczność i odporność na rozdarcie. Znajduje ona zastosowanie w wielu branżach, gdyż doskonale dopasowuje się do kształtu różnorodnych produktów. Dzięki tym właściwościom zastosowanie folii bąbelkowej to gwarancja dobrego zabezpieczenia przedmiotu nawet w sytuacji, gdy ma on nieregularne kształty i rozmiary.
Folia bąbelkowa a recykling
Folia bąbelkowa to produkt niezwykle praktyczny i cieszący się dużą popularnością w domach, a także w wielu branżach, co sprawia, że przyczynia się ona do obciążenia środowiska. Jest ona stosowana w dużych ilościach, gdyż wykorzystuje się ją do ochrony opakowań, wypełniania pustych przestrzeni podczas pakowania paczek, a także w celu izolacji zawartości przesyłki. W wyniku tego folia bąbelkowa z pewnością będzie produkowana i wykorzystywana jeszcze przez wiele lat. Dzięki prawidłowej utylizacji produkt ten może być poddany recyklingowi, czyli procesowi, którego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Recykling zmierza do odzyskania, a następnie ponownego wykorzystania odpadów komunalnych. Dzięki temu ponownie stają się one wartościowe i są wykorzystywane w produkcji nowych materiałów. Recykling folii bąbelkowej przyczynia się do oszczędności energii i ochrony dóbr naturalnych, co wpływa na nasze środowisko.
Wielokrotne wykorzystanie folii bąbelkowej
Do produkcji folii bąbelkowej wykorzystuje się tworzywo sztuczne, co oznacza, że jest to produkt, który rozkłada się przez wiele lat, dlatego ma on negatywne działanie na środowisko. Aby tego uniknąć, należy zadbać o to, aby folia bąbelkowa była poddana recyklingowi, jednak zanim to się stanie, konieczne jest umieszczenie jej w odpowiednim pojemniku na odpady. Zanim produkt ten trafi do śmietnika, ważne jest, aby wykorzystać go aż do momentu, gdy nie będzie spełniał swojej funkcji i stanie się bezużyteczny. Otrzymując przesyłkę, której zawartość została zabezpieczona folią pęcherzykową, możesz wykorzystać ją ponownie w celu zabezpieczenia kolejnych paczek, gdyż nadal ma ona odpowiednie parametry ochronne i termoizolacyjne. Ważne jest, aby wykorzystywać ją nawet kilka razy aż do chwili, gdy nie będzie spełniała swojej funkcji.
Gdzie wyrzucać folię bąbelkową?
W Polsce obowiązuje segregacja odpadów. W związku z tym według nowych zasad śmieci powinny być segregowane na podstawie pięciu pojemników mających odmienne kolory pomagające w prawidłowym segregowaniu śmieci. Do pojemnika niebieskiego należy wrzucać opakowania papierowe, kartony tekturowe, gazety i czasopisma, ulotki, zeszyty, kalendarze, a także zadrukowane kartki. W pojemniku zielonym powinny znaleźć się szklane butelki, słoiki, potłuczone szkło. Pojemnik brązowy jest przeznaczony na odpady bio, czyli warzywa, owoce, resztki jedzenia, skoszona trawa, liście, gałęzie, kwiaty, zaimpregnowane drewno. W prawidłowej segregacji śmieci występuje także pojemnik czarny, do którego należy wrzucać odpady zmieszane. Tutaj można wyrzucić wszystko to, co nie zostało wymienione wcześniej, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych, takich jak kwasy, a także leków, baterii i przedmiotów wielkogabarytowych. Folia bąbelkowa jest produkowana z tworzywa sztucznego, dlatego powinna znaleźć się w kontenerze na plastiki i metale. Pojemnik ten oznaczony jest kolorem żółtym. Do tego samego pojemnika wrzuca się nakrętki, plastikowe opakowanie po napojach, kartony po sokach i mleku, plastikowe reklamówki i torby, opakowania po produktach spożywczych oraz środkach czystości kosmetykach, a także metale kolorowe, aluminium, puszki po konserwach oraz kapsle i nakrętki po słoikach. Jeżeli masz w domu większą ilość folii bąbelkowej i nie masz miejsca na jego wyrzucenie, to znajdź w swojej okolicy duży kontener w kolorze żółtym.
Prawidłowe oczyszczenie folii
Wiele osób ma problem z prawidłowym segregowaniem kopert z folią bąbelkową, jednak jest to naprawdę proste. Wystarczy oddzielić od siebie część papierową i foliową, a następnie umieścić w odpowiednich pojemnikach. Taki proces to gwarancja prawidłowej segregacji śmieci. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku elementów trafiających do pojemnika żółtego, gdy są one przeznaczone do recyklingu. Pojemniki te nie są transportowane na wysypiska śmieci, lecz do miejsc, w których poddaje się je procesowi recyklingu. W związku z tym, zanim wyrzucisz folię bąbelkową, sprawdź, czy jest ona pozbawiona taśm, naklejek oraz innych elementów, które nie powinny znaleźć się w danym kontenerze. Dzięki poświęceniu kilku chwil na prawidłowe oczyszczanie folii wpływasz na poprawę jakości pracy osób odzyskujących folię, a co najważniejsze, przyczyniasz się do ochrony środowiska.