Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!

Do czego służy i jak działa bandownica do taśmy?

Do czego służy i jak działa bandownica do taśmy?

Bandowanie jest powszechnie stosowane przez firmy zajmujące się transportem ładunków. Bardzo ważnym narzędziem umożliwiającym prawidłowe założenie taśmy na przesyłkę jest bandownica.

Czym jest bandowanie i w jakim celu się je stosuje?

Bandowanie to bardzo ścisłe opasanie kartonu zawierającego towar albo całej palety wraz z ładunkiem przy użyciu specjalnej, bardzo wytrzymałej taśmy, najczęściej poliestrowej (PES) lub polipropylenowej (PP).

W ten sposób skutecznie zabezpiecza się przesyłkę przed otwarciem podczas magazynowania, przeładunku oraz transportu. Bandowanie można stosować zamiast zaklejania kartonu pakową taśmą klejącą lub jako dodatkowe zabezpieczenie paczki po jej uprzednim zaklejeniu. Można również bandować kilka paczek razem, a także, jak zostało wspomniane wcześniej, opasywać przesyłkę razem z paletą. W ten sposób zapewniamy dobre przytwierdzenie do siebie poszczególnych części ładunku i nadajemy całości stabilność, bardzo ważną ze względu na bezpieczeństwo i wygodę transportowania oraz magazynowania zapakowanego towaru.

Do czego służy bandownica?

Poza specjalną taśmą, do przeprowadzenia bandowania potrzebne są także odpowiednie przyrządy i akcesoria. Wśród nich niezwykle ważna jest profesjonalna bandownica do taśmy, nazywana również, ze względu na swoje zadanie, napinaczem, spinarką bądź wiązarką. Urządzenie to pozwala szybko i w prosty sposób bardzo mocno napiąć taśmę wokół ładunku. Bandowanie bez zastosowania tego urządzenia jest bardzo trudne, a przede wszystkim niebezpieczne. 

Dzięki zastosowaniu bandownicy cały proces można przeprowadzić łatwo i bezpiecznie, a przy tym mieć pewność, że taśma naprawdę solidnie ściska pakunek i nie zsunie się z niego, nawet gdy ładunek będzie przenoszony i przewożony (na przykład wózkiem widłowym). 

Rodzaje bandownic

Bandownice do taśmy możemy podzielić według kilku kryteriów: 

  • tego, jaki rodzaj taśmy obsługują - liczy się tworzywo, z jakiego została wykonana taśma oraz jej grubość i szerokość (zwykle bandownice obsługują taśmy w zakresie szerokości od 9 do 19 mm, choć istnieją również modele do taśm niestandardowych, mierzących nawet do 40 mm)
  • wielkości - niewielka i lekka bandownica przenośna lub duże urządzenie wyposażone w blat i nogi, zakończone kółkami dla sprawnego przemieszczania 
  • tego, na jakiej zasadzie działają - bandownice o napędzie ręcznym lub elektrycznym

Bandownica ręczna (manualna) nie wymaga zasilania elektrycznego, jest niewielka, lekka i wygodna w użyciu, a także bardzo prosta w obsłudze. Dobrze sprawdzi się podczas bandowania lżejszych ładunków. Ten typ urządzenia znajduje zastosowanie głównie w niewielkich firmach. Podczas jego używania do spinania końców taśmy stosuje się specjalne druciane zapinki, działające na zasadzie klamry.

Bandownica elektryczna jest zasilana przez wbudowany akumulator. Urządzenie tego rodzaju jest znacznie wydajniejsze od bandownicy ręcznej, ponieważ umożliwia dużo szybsze spinanie taśm. W tym przypadku nie używa się metalowych zapinek - elektryczna bandownica zgrzewa końce taśmy, trwale je łącząc. 

Ten typ urządzenia znajduje zastosowanie podczas spinania dużych, ciężkich ładunków i najczęściej używany jest w większych przedsiębiorstwach. Istnieją bandownice elektryczne półautomatyczne i w pełni automatyczne. Automatyczne bandownice są wyposażone w panel kontrolny, niektóre mogą przechowywać w swojej pamięci zapisane wcześniej ustawienia urządzenia.

Zarówno bandownica ręczna, jak i elektryczna są zwykle wyposażone w specjalne ostrze, które służy do przycięcia wolnej końcówki taśmy na odpowiedniej długości po zakończeniu bandowania.

Jak używać bandownicy do taśmy?

Sposób obsługi urządzenia różni się w zależności od jego rodzaju.

Aby użyć ręcznej bandownicy, w pierwszej kolejności musimy przewlec jeden z końców taśmy przez drucianą zapinkę. Następnie należy otoczyć taśmą przesyłkę, a potem przewlec jej drugi koniec przez tę samą zapinkę i pociągnąć go mocno, aby taśma zacisnęła się wstępnie wokół ładunku. Teraz wkładamy taśmę opasającą ładunek pod stopkę znajdującą się w dolnej części urządzenia, a wolny koniec taśmy umieszczamy w szczelinie koła napinającego. Następnie stopniowo zwiększamy napięcie taśmy do pożądanego poziomu, kilkukrotnie podnosząc i opuszczając rączkę. 

W przypadku bandownicy elektrycznej po prostu wsuwamy taśmę opasającą ładunek do szpary w obudowie urządzenia i wciskamy guzik. Taśma zostanie automatycznie naciągnięta, a jej końce trwale połączone zgrzewem. 

Warto wiedzieć

Podczas stosowania bandownicy taśma jest napinana wyjątkowo mocno, przez co z dużą siłą ściska ładunek. Aby zapobiec zgniataniu krawędzi kartonowego pudła przez taśmę, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie - specjalne plastikowe narożniki ochronne, które zakłada się pod taśmę przed jej zaciśnięciem. Przeciwdziałają one uszkodzeniu kartonu w czasie ścisłego spinania ładunku.

Firma „MEGAN” działa na rynku opakowań foliowych od 2005r. Jej siedziba mieści się w Lesznie w województwie wielkopolskim, swoją działalność prowadzimy na terenie całego kraju. Działalność firmy obejmuje dystrybucję folii stretch ręcznej, maszynowej, JUMBO, taśm pakowych, taśm spinających PP, a także opakowań foliowych takich jak worki strunowe, worki i reklamówki z folii HDPE i LDPE. Oferowane przez nas wyroby posiadają wysoką jakość oraz atrakcyjne ceny.

Zapewniamy profesjonalną obsługę klientów. Zamówienia są przyjmowane telefonicznie lub e-mailem. Dostawa towaru odbywa się za pomocą własnych środków transportu lub poprzez firmy spedycyjne, co pozwala szybko i sprawnie dostarczyć towar do klientów. Naszymi odbiorcami są fabryki, hurtownie, sklepy, piekarnie, stolarnie oraz firmy gastronomiczne. Strategią firmy „MEGAN” jest poszerzanie oferty handlowej oraz podnoszenie komfortu dokonywania zakupów. Staramy się dbać o stałych klientów i zdobywać coraz szersze grono nowych odbiorców.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl