Kątownik ochronny jest bardzo funkcjonalnym elementem zabezpieczającym, stosowanym w wielu branżach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o tym produkcie.
Spis treści
Co to są kątowniki ochronne?
Powszechnie wiadomo, że w obiektach prostopadłościennych to właśnie krawędzie są najbardziej narażone na rozmaite uszkodzenia. Kątowniki ochronne to wykonywane z wielu rodzaju tworzyw nakładki zabezpieczające różne powierzchnie przed zniszczeniem. Umieszcza się je na przykład w częściach narożnych pomieszczeń lub paczek przygotowywanych do transportu, stąd też niekiedy są nazywane skrótowo narożnikami. Istnieje wiele rodzajów narożników ochronnych różniących się materiałem, z którego są wykonane, konkretnym zastosowaniem oraz szczegółami budowy.
Czym charakteryzują się kątowniki ochronne?
Wszystkie tego typu osłony łączy ogólny kształt, bazujący na literze L, czyli posiadający dwie krawędzie położone w stosunku do siebie pod kątem 90 stopni.
Dobre kątowniki ochronne są twarde i wytrzymałe, a także zachowują przy tym pewną elastyczność - w końcu ich zadaniem jest przyjmowanie na siebie ewentualnych uderzeń. Elementy te charakteryzują się uniwersalnością wykorzystania, ale także odpornością na konkretne niekorzystne warunki panujące w środowisku, w którym znajdą swoje docelowe zastosowanie. Innych kątowników użyjemy do ochrony obiektu delikatnego i bardzo podatnego na wstrząsy, a jeszcze innych, jeżeli wiemy, że stosowane mają być na przykład w trudnych warunkach atmosferycznych.
Jakie są rodzaje kątowników ochronnych?
Kątowniki produkuje się z różnych tworzyw, w zależności od tego, co dokładnie będą miały za zadanie chronić. Stąd element zabezpieczający krawędź ściany lub słupa w pomieszczeniu, w którym operuje się ciężkimi sprzętami, jak choćby w hali przemysłowej albo garażu podziemnym, musi być wykonany z bardzo odpornego materiału, takiego jak na przykład stal. Ponadto taki kątownik powinien być odpowiednio długi - zależy to od wysokości obiektów, które stanowią zagrożenie dla konstrukcji ściany. Dzięki takiej osłonie krawędź muru nie ulegnie stłuczeniu w razie zawadzenia o nią przez maszynę przemysłową lub samochód.
W innych przypadkach przydają się kątowniki wytworzone z innego rodzaju materiału i posiadające nieco inny kształt. Istnieją osłony tekturowe, piankowe, plastikowe, czy gumowe. W zależności od potrzeby możemy zaopatrzyć się w krótsze lub dłuższe, a także posiadające specjalnie profilowaną powierzchnię, nacinane lub perforowane. Kątowniki stosowane w mieszkaniach i biurach, poza swoją podstawową, ochronną funkcją pełnią również rolę ozdobną - ten rodzaj kątownika jest produkowany ze szczególną dbałością o estetykę wykonania.
Zastosowania kątowników ochronnych
Poza podanymi powyżej dla przykładu zastosowaniami w garażach, biurach, czy halach istnieje szeroko rozwinięta gałąź kątowników ochronnych używanych w transporcie towarów. Te wykonane z miękkiej pianki polietylenowej doskonale sprawdzają się podczas zabezpieczania krawędzi wrażliwych na wstrząsy sprzętów RTV i AGD oraz mebli. Z kolei do ochrony brzegów wielu paczek położonych jedna na drugiej na tej samej palecie przydadzą się długie kątowniki wykonane z grubej i mocnej tektury, które dodatkowo ustabilizują cały ładunek.
Żeby zabezpieczyć kartonowe paczki przed zgnieceniem podczas zaciskania na nich specjalnej taśmy spinającej (i tym samym zniszczenia zawartości przesyłek), ważne jest zastosowanie dobrej jakości kątowników do palet. Posiadają one specjalne profilowanie utrzymujące taśmę we właściwym miejscu. Podobnie, choć na nieco innej zasadzie, działają kątowniki ochronne przeznaczone specjalnie do stosowania podczas używania pasów transportowych. Tego rodzaju kątowniki muszą się charakteryzować bardzo dużą wytrzymałością i elastycznością, żeby nie łamały się przy ogromnym naprężeniu pasa. Większość kątowników ochronnych wykorzystywanych w transporcie nadaje się do wielokrotnego użytku.